Lymphoma, what is that?

Nagu ma eelmises postituses lubasin, seekord kirjeldan veidi lümfoomi, millega ma hetkel võitlusesse astumas olen ja mis ma täpselt tegema pean enne kui keemiaraviga alustada saan.

Veidi siis oma arusaamiste kohaselt ja nagu sai juba mainitud, et lümfoom on lümfisüsteemi vähk, millel on mitmeid alatüüpe: peamised on Hodginsi (10 %) ja mitte-Hodginsi (90%), mis oma korda jagunevad omaette alatüüpideks. Minu lümfoom (esmane mediastiinumi B- suurerakulise mitte-Hodginsi lümfoom) esineb ainult 2%-l inimestel mitte-Hodginsi lümfoomiga, seega suhteliselt haruldane.  Šanssid selle vähitüübi tekkeks suhteliselt sarnased lotovõiduga.

Lümfoom asub mediastiinumis (keskrinnakus), harkluul (tüümusel (thymus gland)):

Thymus

Samas piirkonnas asuvad mitmed eluks vajalikud organid (nt. süda ja kopsud), seetõttu antud lümfoomitüübiga on mul hetkel kõrgendatud tromboosi oht. Et ohtu eemal hoida pean ma (tegelikult mu armas elukaaslane) igapäevaselt kõhtu süstima verevedeldajat (err…). Mida kõike armastuse-armastatu nimel ei tehta…

Kahjuks on antud lümfoom suhteliselt agressiivne ja kiire kasvuga. Hematoloogi arvates hakkas antud mass kasvama ainult mõned nädalad enne valu tegemist ja haiglasse minemist. Päris õudne mõelda. Samas hematoloog ütles, et ma olen tema karjääri jooksul esimene lümfoomi-patsient, kes diagnoositud niivõrd ruttu peale vähi tekkimist. Seega andis lootust, et tegu on 1 staadiumiga. Aga ootame kuni lõppdiagnoos-staadium kindlaks tehtud järgmise nädala alguses.

Et seda teha, toimuvad sellel nädalal mitmed testid nii staadiumi määramiseks kui ka keemiaraviga alustamiseks:

1. Kolmapäeval käisin luuüdi biopsias (peamine viis, et staadiumi määrata), see oli suhteliselt kohutav. Sain topelt koguse lokaalset anesteesiat ja lisaks sissehingatavat anesteesiat (“metoksüfluraan” ), mis tegi uimaseks ja oleku veidi purjakul ja IKKA tundsin kõike. Ma ei liialda kui ütlen, et tegelikult ka tunned kuidas nad süstlaga luuüdi välja imevad, väga võigas kogemus. Loodan, et rohkem seda läbi elama ei pea, haha!

Samal päeval võeti ka veretest, et kindlaks teha, et kõik on tips-tops.

2. Neljapäeval käisin südameuuringul (vajalik, et näha kui tugev mu süda on ja kui tugevat keemiaravi mulle andma saab hakata), mis kestis tund aega ja mille käigus, süstiti mulle veeni radioaktiivset ainet, EKG pandi rinnale ja masin tegi südamest pilti 3 erineva nurga alt. Ma ei suutnud eesti keeles selle testi kohta informatsiooni leida kahjuks.

3. Järgmisel esmaspäeval lähen kogu keha KT uuringule (lisaks ka veresoonkond), et veelkord näha kuhu vähk levinud on (kui on).

Järgmisel teisipäeval kohtun uuesti hematoloogiga, kes annab mulle täpse staadiumi ja keemiateraapia plaani ja algusaja (kõigi eelduste kohaselt algab järgmisel neljapäeval või reedel). Seega veidikene veel oodata. Järgmine nädal kirjutan-kirjeldan kõike täpsemalt.

Probably less exciting post to read now, but I thought I’d rather explain a bit more about the cancer I have and what I have/had to go through prior starting chemotherapy.

Overall, lymphoma is cancer of the lymphatic system, which can be divided into two main categories: Hodgins (10%) and non-Hodgins (90%). These two are divided into numerous categories. The lymphoma I have (primary mediastinal large B-cell non-Hodgins lymphoma) is only 2% percent of all non-Hodgins lymphomas, thus pretty rare. As rare as winning a lottery jackpot, oh well…

It is located in the mediastinum, on thymus gland (look picture in the Estonian-language part of the post). As both heart and lungs are located in the same area, I currently have an increased risk for blood clots – to avoid these  from forming, I currently need to be injected with blood thinner on daily basis – big thanks to my boyfriend who is willing to do that for me. One does a lot for love, right?

Unfortunately this type of lymphoma is quite aggressive and grows pretty fast. According to my haematologist, it only started to grow few weeks before it started to hurt on 20 May. Scary to think that I have something so aggressive growing in me…But at the same time, she also said that I’m the first patient during her career whose cancer was diagnosed so soon after its first appearance and gave some hope that it’s only stage 1. Though, I have to wait until Tuesday to receive the final staging and proper timeline for chemotherapy.

In order to prepare for the chemotherapy and to properly stage the lymphoma I’ve had to go through quite many tests this week:

1. On Wednesday I went to bone marrow biopsy (essential for staging) – it was HORRIBLE, not kidding. I got double amount of local anaesthetic and something called “green whistle” to breathe in that made me a bit “tipsy,” but I still felt everything. You can literally feel them sucking marrow out of your bone, grossness to the highest level. I seriously I hope I don’t have to do it again, like ever.

During the same day, I also had to give a blood test to make sure all the levels are OK.

2. On Thursday I went for a heart scan – Gated Heart Pool Scan – got an injection of some radioactive material, EKG placed on my chest and then had to lay under a machine for 30min to get multiple pictures of my heart taken to make sure that my heart works fine and to establish how much chemotherapy medication my heart can handle.

4. On Monday I will have a full-body CT scan (also blood vessels to establish the risk for blood cloths) to see the spread of lymphoma prior starting chemotherapy.

On Tuesday I will meet again with haematologist, who will let me know, based on the test result, the correct staging and establishes  a plan/timeline for chemotherapy. Quite certain I will start with chemotherapy either Thursday or Friday next week. A little bit longer to wait for now… After meeting with her,  I will post details about the chemotherapy I will be getting and the proper stage of my lymphoma.

xoxo

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s